Pomoc przedmedyczna - pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszą pomoc) prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb.
Wprowadzenie do zagadnienia pomocy przedmedycznej
1.1. Podstawowe pojęcia
Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszą pomoc) prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb.
Pacjent w stanie zagrożenia życia: jest wtedy, gdy jego podstawowe funkcje życiowe, takie jak krążenie i oddychanie, uległy poważnemu zaburzeniu w następstwie urazu lub nagłej choroby o ciężkim przebiegu. Do tej grupy wlicza się również tych pacjentów, u których istnieje poważne zagrożenia zaburzenia podstawowych funkcji życiowych.
Funkcje Życiowe pod tym pojęciem mieszczą się takie funkcje, jak:
* oddychanie, tzn. pobieranie tlenu z otoczenia i oddawanie do środowiska dwutlenku węgla,
* praca serca i układu krążenia, tj. transportu tlenu i substancji odżywczych do komórek i odprowadzanie z komórek zbędnych produktów przemiany materii,
* regulacja składu płynów ustrojowych, tzn. zawartości wody i elektrolitów. (poz. 1)
Do stanu nagłego zagrożenia życia pacjenta może dojść w następstwie:
* uszkodzeń w przebiegu różnorakich urazów,
* ostrych schorzeń zagrażających życiu pacjenta,
* zatruć.(poz.1)
Reanimacja - zespół czynności ratunkowych (oddech zastępczy, masaż serca, elektroterapia, farmakoterapia), mających na celu utrzymanie lub przywrócenie transportu tlenu do tkanek, w wyniku których u poszkodowanego powróciła spontaniczna czynność serca, spontaniczna (lub wspomagana) czynność oddechowa i czynność ośrodkowego układu nerwowego (mózgu)
Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa (RKO/ang. CPR) – zespół czynności ratunkowych (oddech zastępczy, masaż serca, elektroterapia, farmakoterapia), mających na celu utrzymanie lub przywrócenie transportu tlenu do tkanek, w wyniku których u poszkodowanego powróciła spontaniczna czynność serca i spontaniczna (lub wspomagana) czynność oddechowa
1.2. Prawne aspekty realizacji szkoleń pierwszej pomocy w zakładach pracy.
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz. U. Nr 223, poz. 1460), która weszła w życie z dniem 18 stycznia 2009 roku, nakłada obowiązek na pracodawcę wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy, jak również nakazuje zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.
Artykuł 2071 1 określa obowiązki pracodawcy dotyczące przekazania informacji pracownikom:
Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o:
1) zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu
pracowników,
2) działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia tych zagrożeń,
3) pracownikach wyznaczonych do:
a) udzielania pierwszej pomocy.
Artykuł 2071§ 2 Kodeksu pracy określa informacje, które muszą być przekazane innym pracownikom na temat osób udzielających pierwszej pomocy. Informacja o pracownikach, o których mowa powyżej obejmuje:
1) imię i nazwisko,
2) miejsce wykonywania pracy,
3) numeru telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.
Artykuł 208 §3, określa obowiązki pracodawcy na którego terenie wykonują prace pracownicy zatrudnieni przez innego pracodawcę.
Pracodawca, na którego terenie wykonują prace pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, jest obowiązany dostarczać tym pracodawcom, w celu przekazania pracownikom, informacje o których mowa w art. 2071.
Artykuł 2091 § 1 Kodeksu pracy określa dalsze obowiązki pracodawcy w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy, i stanowi on, że pracodawca jest obowiązany:
1) zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników,
2) wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy
3) zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej
Artykuł 2091 § 3 przekazuje informacje dotyczące ilości osób ich szkolenia oraz wyposażenia w ramach danej firmy. Doświadczenie innych krajów Unii Europejskiej mówi o konieczności przeszkolenia ok. 10% załogi w firmach gdzie ryzyko zawodowe jest na poziomie akceptowalnym-średnim.
Liczba pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
1.3. Prawne podstawy udzielania pomocy
Obowiązek udzielania pomocy jest określony artykułem 162 § 1 kodeksu karnego, zgodnie z którym, kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Rozdział 2
Wybrane zagadnienia dotyczące pomocy przedlekarskiej
2.1. Etapy pierwszej pomocy
1) ocena sytuacji
2) zabezpieczenie miejsca zdarzenia
3) ocena stanu poszkodowanego
4) wezwanie pomocy
-999 - Pogotowie Ratunkowe
-112 - Centrum Powiadamiania Ratunkowego
-998 - Straż Pożarna
-997 - Policja
5) udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej według potrzeby
2.2. Treść wezwania pomocy
1) miejsce zdarzenia,
2) co się stało,
3) stan poszkodowanych,
4) liczba poszkodowanych,
5) wiek i płeć poszkodowanych,
6) imię i nazwisko zgłaszającego i numer zwrotny,
7) NIGDY NIE ODKŁADAJ PIERWSZY TELEFONU.
Stopka
Anna Wielgosz
www.bhp-partner.pl
prawa do pracy zastrzeżone
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz